Doğal maskeler cildi hassas olanların çokça araştırdığı bir konudur. Karma cilt tipine sahip olanlarda bunlardan biridir. Karma cilt tipinde T bölgesi denilen alın ve burun bölgesi yağlı olup diğer bölgeler ise kurudur. Yağlı olan T bölgesinde akne ve siyah nokta oluşumu meydana gelir. Bu da kötü ve kirli görünüşü nedeniyle kişiyi oldukça rahatsız eder.

Doğal Maskeler

doğal maskeler
Doğal Maskeler

Maske kullanmak için ilk önce cilt tipimizi belirlemek gerekir. Sonrasında cilt tipimize uygun maske kullanımı yapmalıyız. Hazır maskelerdense genellikle doğal maskeler tercih edilmektedir. Bunun sebebi doğal maskelerin fazla bir yan etkisinin ve cilde zararının bulunmamasıdır. Doğal ürünler ciltte onarımı sağlayacaktır. Şimdi beraber karma ciltler için doğal maske yapımı nasıl olur bakalım;

1 – Muz Maskesi

Muz maskesi aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmektedir. Bu maskeyi yapmak için gereken malzemeler muz, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı baldır. Yapımı ise yarım muzu ezerek püre haline getirdikten sonra içerisine 1 yumurta ve 1 tatlı kaşığı balı ekleyip karıştırın. Bu maskeyi 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

2 – Bal Maskesi

Bal doğal maskeler yapımında en çok kullanılandır. Bu maskede bal ve limondan bir maske elde edeceğiz. Bal cildi nemlendirir ve yanı sıra limon da ciltte parlaklık sağlar. Maske yapımı ise şu şekildedir; 1 yemek kaşığı bal ve 1 adet limon suyunu maske kıvamına gelene dek karıştırın. Daha sonra masaj hareketleri ile cilde uygulayıp 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu aynı zamanda karma ciltler için sivilce maskesi olarak da kullanılabilir.

3 – Yumurta ve Yoğurt Maskesi

Bu maske gözeneklerinin sıkılaşmasını isteyenler için de oldukça faydalı olacaktır. Maske için gereken malzemeler ise 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 adet yumurtanın beyazıdır. Bu iki malzemeyi karıştırıp yüzünüze uyguladıktan sonra yarım saat bekletin ve ılık suyla durulayın. Durulama yaptıktan sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkamanızda fayda vardır.

4 – Portakal Maskesi

portakal maskesi
Portakal Maskesi

Karma ciltler için maske markaları aramaktansa ev yapımı maske kullanmak her zaman daha yararlıdır. Portakal maskesi de ev yapımı doğal maskeler arasında sayılır. Bu maske cildi temizlemesinin yanı sıra cilde parlaklık verir. Bu maske de 1 adet portakalı soyduktan sonra rendeleyin ve üzerine 2 yemek kaşığı lor peyniri ilave ettikten sonra ezip maske kıvamına getirin. Yüzünüzde 20 dakika bekletip durulayın.

5 – Salatalık Maskesi

Salatalık maskesi yüz maskeleri için kullanılan malzemelerin başını çeker. Bu maskede yarım salatalığı ezip püre kıvamına getirdikten sonra 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve cildiniz uygulayın. Bu maskeyi haftada 2’yi geçmeyecek şekilde uygulayabilirsiniz.

6 – Greyfurt ve Limon Maskesi

Bitmiş parfüm veya kolonya şişenizin içine yarım limon, greyfurt suyu ve elma suyunu karıştırıp üzerine 1 şişe maden suyu ilave edin daha sonra çalkalayın. Her sabah cildinize bu maskeden sıkıp ılık suyla durulayın.

7 – Avokado Maskesi

avokado maskesi
Avokado Maskesi

Doğal maskeler yapımında Avokado pek kullanılmasa da cilde oldukça faydası vardır. Bu maskede 1 adet olgunlaşmış avokadonun yarısını alarak 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile birleştirdikten sonra karıştırın. Cilde yumuşak hareketlerle uyguladıktan sonra ılık suyla durulayın.

8 – Yulaf Maskesi

Bu maske T bölgesindeki yağ oluşumunu alırken diğer kuru kalan yerlerdeki nem oranını yükseltmektedir. 3 yemek kaşığı yulaf ezmesinin üzerine kaynar su dökün. Onun üzerine yarım limon suyu ekleyip karıştırın. Bu maskeyi uygulamadan önce cildinizin temiz olmasına dikkat edin. Karışımı cildinize sürüp 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

9 – Badem Yağı Maskesi

Bu maskede 1 tatlı kaşığı bal, badem yağı ve 2 yemek kaşığı sütü iyice karıştırın. Karışımı yaptıktan sonra pamukla cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekletip ılık suyla duruladıktan sonra cildinizi nemlendirin.

10 – Elma Maskesi

Doğal maskeler için elma kullanımı cilt oldukça faydalıdır. Bu maskemizde yumuşamış 1 adet elmanın kabuğunu soyup ezin. Daha sonra 1 yemek kaşığı nemlendirici ekleyip karıştırın. Cildinizin kuru bölgelerine bu karışımı uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here